Assessed value
$434,150
$206,000 bldg · $228,150 land
Acreage
8.91 ac
$48,726 / ac
Land use
1-1
RR1
Year built
1965
2,603 sqft
Owner mailing
Lakeville, CT
Different from property address (absentee owner)
Building

- Style
- Cape Cod
- Year built
- 1965
- Living area
- 2,603 sqft · 112.0 stories
- Exterior
- clapboard
Site characteristics
- Wetlands
- 5% of parcel area
Recorded sales
Oct 6, 1984
— HUMPHREYS PHILIP NEIL + NANCY F
Bk/Pg 0130/1009
More on Covered Bridge Road
13 COVERED BRIDGE ROAD
$657,700 · 1.59 ac · Built 1880
16 COVERED BRIDGE ROAD
$473,800 · 1 ac · Built 1967
23 COVERED BRIDGE ROAD
$1,171,300 · 6.07 ac · Built 2002
26 COVERED BRIDGE ROAD
$354,900 · 1.99 ac · Built 1964
27 COVERED BRIDGE ROAD
$548,900 · 2.71 ac · Built 1969
38 COVERED BRIDGE ROAD
$307,400 · 1.6 ac · Built 1967
47 COVERED BRIDGE ROAD
$882,400 · 7.49 ac · Built 1965
48 COVERED BRIDGE ROAD
$434,800 · 2.15 ac · Built 1973