Assessed value
$188,730
$47,100 bldg · $141,630 land
Acreage
5.17 ac
$36,505 / ac
Land use
1-1
RR1
Year built
1800
750 sqft
Owner mailing
Falls Village, CT
Building

- Style
- Cottage
- Year built
- 1800
- Living area
- 750 sqft · 112.0 stories
- Exterior
- Cedar or Redwd
Recorded sales
Jan 29, 2009
— FITCH STEPHEN
Bk/Pg 0222/0391
Apr 19, 2006
— FITCH STEPHEN & KATHLINE
Bk/Pg 0210/0453
Apr 19, 2006
— LLOYD JANE EST
Bk/Pg 0210/0450
Jun 7, 2001
— LLOYD JANE K
Bk/Pg 0179/0681
May 24, 2000
— SCHUCHAT AMY TRUSTEE
Bk/Pg 0176/0177
More on Dugway Road
21 DUGWAY ROAD
$295,260 · 11.2 ac · Built 1989
28 DUGWAY ROAD
$1,049,910 · 22 ac · Built 1827
39 DUGWAY ROAD
$67,500 · 24.22 ac
44 DUGWAY ROAD
$1,438,900 · 32.87 ac · Built 1995
47 DUGWAY ROAD
$335,300 · 3.44 ac · Built 1988
49 DUGWAY ROAD
$363,300 · 4.46 ac · Built 1988
67 DUGWAY ROAD
$935,900 · 11.63 ac · Built 1900
75 DUGWAY ROAD
$407,000 · 2.29 ac · Built 1988