Assessed value
$591,500
$387,000 bldg · $204,500 land
Acreage
0.5 ac
$1,183,000 / ac
Land use
2-1C
C20
Year built
1865
3,531 sqft
Owner mailing
Litchfield, CT
Different from property address (absentee owner)
Building

- Style
- Branch Bank
- Year built
- 1865
- Living area
- 3,531 sqft · 2.0 stories
- Exterior
- clapboard
- Heat
- Forced Air-Duc · Oil
Recorded sales
Dec 31, 1984
— LITCHFIELD BANCORP
Bk/Pg 0132/0626
More on Main Street
0 MAIN STREET
$496,400 · 40.29 ac
1 MAIN STREET
$291,300 · 1.54 ac · Built 1900
2 MAIN STREET
$320,400 · 0.38 ac · Built 1830
4 MAIN STREET
$481,000 · 0.15 ac · Built 1830
8 MAIN STREET
$1,304,900 · 1 ac · Built 1830
12 MAIN STREET
$772,200 · 0.44 ac · Built 1824
14 MAIN STREET
$924,700 · 0.11 ac · Built 1830
15 MAIN STREET
$388,800 · 0.87 ac · Built 1880