Skip to main content

Parcel · Map 02 · Lot 60

1 TOWN HILL ROAD

Owner: BELCHER REBECCA A

Assessed value

$641,800

$401,200 bldg · $240,600 land

Acreage

2.41 ac

$266,307 / ac

Land use

1-1

RR1

Year built

1760

3,079 sqft

Owner mailing

Lakeville, CT

Building

Building photograph for 1 TOWN HILL ROAD
Style
Antique
Year built
1760
Living area
3,079 sqft · 2.0 stories
Exterior
clapboard

Recorded sales

  1. Jun 14, 2024

    BELCHER REBECCA A

    Bk/Pg 273/340

  2. Oct 4, 2017

    FEEN REBECCA BELCHER

    Bk/Pg 0252/0225

    $720,000
  3. Sep 30, 1996

    BELCHER WARD C

    Bk/Pg 0164/0911

  4. Jan 5, 1996

    BELCHER BENJAMIN & EST NANCY K

    Bk/Pg 0162/1104

  5. Jul 9, 1973

    BELCHER BENJAMIN & EST NANCY K

    Bk/Pg 0112/0332

    $50,000

More on Town Hill Road

View source assessor card