Assessed value
$362,200
$197,800 bldg · $164,400 land
Acreage
0.5 ac
$724,400 / ac
Land use
2-1C
C20
Year built
1850
4,044 sqft
Owner mailing
152 WHITE HOLLOW ROAD LAKEVILLE, CT 06039
Different from property address (absentee owner)
Building

- Style
- MIXED USE
- Year built
- 1850
- Living area
- 4,044 sqft · 2.0 stories
- Exterior
- clapboard
- Heat
- Forced Air-Duc · Oil
Recorded sales
Feb 1, 2023
— PARK BENCH REALTY LLC
Bk/Pg 270/586
Mar 31, 2006
— 336 MAIN STREET LLC
Bk/Pg 0210/0273
May 19, 2000
— LAKEVILLE PROPERTIES LLC
Bk/Pg 0176/0136
More on Main Street
0 MAIN STREET
$496,400 · 40.29 ac
1 MAIN STREET
$291,300 · 1.54 ac · Built 1900
2 MAIN STREET
$320,400 · 0.38 ac · Built 1830
4 MAIN STREET
$481,000 · 0.15 ac · Built 1830
8 MAIN STREET
$1,304,900 · 1 ac · Built 1830
12 MAIN STREET
$772,200 · 0.44 ac · Built 1824
14 MAIN STREET
$924,700 · 0.11 ac · Built 1830
15 MAIN STREET
$388,800 · 0.87 ac · Built 1880