Assessed value
$1,376,900
$466,800 bldg · $910,100 land
Acreage
1.31 ac
$1,051,069 / ac
Land use
1-1
LA
Year built
1946
2,949 sqft
Owner mailing
Lakeville, CT
Different from property address (absentee owner)
Building

- Style
- Cottage
- Year built
- 1946
- Living area
- 2,949 sqft · 1.0 story
- Exterior
- clapboard
Site characteristics
- Wetlands
- 1% of parcel area
Recorded sales
May 12, 1990
— HOCHBERG MARK & FAITH
Bk/Pg 0147/0921
More on Sharon Road
0 SHARON ROAD
$3,200 · 1.83 ac
6 SHARON ROAD
$602,700 · 6.8 ac · Built 1900
10 SHARON ROAD
$594,200 · 0.79 ac · Built 1972
24 SHARON ROAD
$299,500 · 0.36 ac · Built 1870
27 SHARON ROAD
$182,800 · 0.21 ac · Built 1849
28 SHARON ROAD
$238,200 · 0.18 ac · Built 1700
30 SHARON ROAD
$141,800 · 0.2 ac · Built 1900
31 SHARON ROAD
$1,000,500 · 1.38 ac · Built 1880