Assessed value
$444,800
$252,900 bldg · $191,900 land
Acreage
2.96 ac
$150,270 / ac
Land use
1-1
RR1
Year built
1850
1,164 sqft
Owner mailing
Falls Village, CT
Different from property address (absentee owner)
Building

- Style
- Antique
- Year built
- 1850
- Living area
- 1,164 sqft · 112.0 stories
- Exterior
- clapboard
Recorded sales
Apr 26, 2017
— BOYSE ELEANORE HOPKINS +
Bk/Pg 0251/0209
Sep 6, 2016
— BOYSE ELEANORE HOPKINS +
Bk/Pg 0249/0072
May 23, 2016
— BROWNING KUHN MARIAN ET AL
Bk/Pg 0248/0191
Oct 3, 2014
— KUHN ANITA EST
Bk/Pg 0243/1011
May 19, 2003
— KUHN ANITA
Bk/Pg 0192/0205
More on Sugar Hill Road
2 SUGAR HILL ROAD
$159,300 · 0.33 ac · Built 1848
4 SUGAR HILL ROAD
$165,100 · 0.32 ac · Built 1848
6 SUGAR HILL ROAD
$219,400 · 0.28 ac · Built 1847
8 SUGAR HILL ROAD
$166,300 · 0.25 ac · Built 1939
10 SUGAR HILL ROAD
$265,100 · 5.26 ac · Built 1860
12 SUGAR HILL ROAD
$323,100 · 0.34 ac · Built 1860
14 SUGAR HILL ROAD
$147,300 · 0.5 ac · Built 1930
15 SUGAR HILL ROAD
$160,200 · 1.1 ac · Built 1930