Assessed value
$2,202,100
$1,586,800 bldg · $615,300 land
Acreage
7.15 ac
$307,986 / ac
Land use
1-1
RR1
Year built
1995
4,883 sqft
Owner mailing
New York, NY
Different from property address (absentee owner)
Building

- Style
- ESTATE
- Year built
- 1995
- Living area
- 4,883 sqft · 2.0 stories
- Exterior
- clapboard
Site characteristics
- Wetlands
- 25% of parcel area
Recorded sales
Apr 11, 2008
— WALLACE SUSAN MAUDE &
Bk/Pg 0219/0325
May 30, 2003
— WALLACE SUSAN MAUD
Bk/Pg 0192/0645
May 1, 2003
— WALLACE SUSAN MAUD +
Bk/Pg 0191/0983
Jun 7, 2002
— WALLACE SUSAN MAUD
Bk/Pg 0185/0142
Jul 28, 1995
— BECZAK ROSELIND GD + THADDEUS T
Bk/Pg 0161/0870
More on Taconic Road
0 TACONIC ROAD
$3,360 · 10.67 ac
0 TACONIC ROAD
$3,380 · 27.57 ac
2 TACONIC ROAD
$102,600 · 1.42 ac · Built 1880
16 TACONIC ROAD
$1,222,700 · 6.51 ac · Built 1800
32 TACONIC ROAD
$531,400 · 1.84 ac · Built 1880
56+62 TACONIC ROAD
$2,038,090 · 173.26 ac · Built 1930
100 TACONIC ROAD
$1,153,600 · 7 ac · Built 2017
101 TACONIC ROAD
$1,025,820 · 76.25 ac · Built 1950