Assessed value
$430,000
$218,000 bldg · $212,000 land
Acreage
14.64 ac
$29,372 / ac
Land use
1-1
RR1
Year built
1890
1,608 sqft
Owner mailing
Falls Village, CT
Building

- Style
- Ranch
- Year built
- 1890
- Living area
- 1,608 sqft · 1.0 story
- Exterior
- Wood Shingle
Site characteristics
- Wetlands
- 3% of parcel area
Recorded sales
May 5, 2005
— BERGER KIM A
Bk/Pg 0205/0437
Apr 8, 2003
— BERGER KIM A
Bk/Pg 0191/0339
Nov 26, 2002
— KLEIN RICHARD EST
Bk/Pg 0188/0212
Oct 18, 1999
— KLEIN RICHARD L
Bk/Pg 0174/0510
Oct 17, 1988
— MCCARTHY KATHRYN
Bk/Pg 0143/0781
More on Sugar Hill Road
2 SUGAR HILL ROAD
$159,300 · 0.33 ac · Built 1848
4 SUGAR HILL ROAD
$165,100 · 0.32 ac · Built 1848
6 SUGAR HILL ROAD
$219,400 · 0.28 ac · Built 1847
8 SUGAR HILL ROAD
$166,300 · 0.25 ac · Built 1939
10 SUGAR HILL ROAD
$265,100 · 5.26 ac · Built 1860
12 SUGAR HILL ROAD
$323,100 · 0.34 ac · Built 1860
14 SUGAR HILL ROAD
$147,300 · 0.5 ac · Built 1930
15 SUGAR HILL ROAD
$160,200 · 1.1 ac · Built 1930