Assessed value
$311,100
$151,400 bldg · $159,700 land
Acreage
0.42 ac
$740,714 / ac
Land use
2-1C
C20
Year built
1900
2,020 sqft
Owner mailing
Lakeville, CT
Different from property address (absentee owner)
Building

- Style
- MIXED USE
- Year built
- 1900
- Living area
- 2,020 sqft · 2.0 stories
- Exterior
- clapboard
- Heat
- Hot Water · Oil
Recorded sales
Jan 15, 2013
— FITZMAURICE TIMOTHY ET AL
Bk/Pg 0238/0731
Mar 27, 2012
— KINNEY NANCY EST & FITZMAURICE M
Bk/Pg 0235/0298
Jan 30, 1997
— KINNEY NANCY & FITZMAURICE MERCEDES
Bk/Pg 0166/0928
More on Main Street
0 MAIN STREET
$496,400 · 40.29 ac
1 MAIN STREET
$291,300 · 1.54 ac · Built 1900
2 MAIN STREET
$320,400 · 0.38 ac · Built 1830
4 MAIN STREET
$481,000 · 0.15 ac · Built 1830
8 MAIN STREET
$1,304,900 · 1 ac · Built 1830
12 MAIN STREET
$772,200 · 0.44 ac · Built 1824
14 MAIN STREET
$924,700 · 0.11 ac · Built 1830
15 MAIN STREET
$388,800 · 0.87 ac · Built 1880