Assessed value
$288,000
$138,900 bldg · $149,100 land
Acreage
2 ac
$144,000 / ac
Land use
1-1
RR1
Year built
1953
1,851 sqft
Owner mailing
Salisbury, CT
Building

- Style
- Cape Cod
- Year built
- 1953
- Living area
- 1,851 sqft · 112.0 stories
- Exterior
- clapboard
Recorded sales
Apr 1, 2021
— MURPHY JAMIE T SURV &
Bk/Pg 0263/1097
Aug 17, 2011
— LEVITHAN WENDY & EDDY CLARK A
Bk/Pg 0232/0739
Oct 15, 2002
— MALONEY JOHN E + SUSAN C
Bk/Pg 0187/0295
May 2, 1960
— HILL PAULA R
Bk/Pg 0082/0236
More on Scoville Ore Mine Road
9 SCOVILLE ORE MINE ROAD
$528,000 · 3 ac · Built 1953
60 SCOVILLE ORE MINE ROAD
$289,330 · 153.48 ac · Built 1981
75 SCOVILLE ORE MINE ROAD
$354,100 · 19.38 ac
83+85 SCOVILLE ORE MINE ROAD
$1,695,440 · 61.51 ac · Built 1780
SCOVILLE ORE MINE ROAD
$2,820 · 23 ac
SCOVILLE ORE MINE ROAD
$1,840 · 15 ac
SCOVILLE ORE MINE ROAD
$4,290 · 35 ac
SCOVILLE ORE MINE ROAD
$2,820 · 23 ac