Assessed value
$634,400
$474,800 bldg · $159,600 land
Acreage
2.54 ac
$249,764 / ac
Land use
1-1
R10
Year built
1880
3,425 sqft
Owner mailing
Lakeville, CT
Different from property address (absentee owner)
Building

- Style
- Antique
- Year built
- 1880
- Living area
- 3,425 sqft · 2.0 stories
- Exterior
- clapboard
Recorded sales
Aug 5, 2021
— BROOKS JASON SURV &
Bk/Pg 0265/0911
Dec 17, 2007
— CLULOW MICHAEL & AMY
Bk/Pg 0217/1114
May 23, 2003
— HALE CHARLES R + KAREN K
Bk/Pg 0192/0519
May 25, 1994
— HECK DAVID W + MARGARET H
Bk/Pg 0158/0969
More on Sharon Road
0 SHARON ROAD
$3,200 · 1.83 ac
6 SHARON ROAD
$602,700 · 6.8 ac · Built 1900
10 SHARON ROAD
$594,200 · 0.79 ac · Built 1972
24 SHARON ROAD
$299,500 · 0.36 ac · Built 1870
27 SHARON ROAD
$182,800 · 0.21 ac · Built 1849
28 SHARON ROAD
$238,200 · 0.18 ac · Built 1700
30 SHARON ROAD
$141,800 · 0.2 ac · Built 1900
31 SHARON ROAD
$1,000,500 · 1.38 ac · Built 1880