Assessed value
$168,400
$43,700 bldg · $124,700 land
Acreage
0.31 ac
$543,226 / ac
Land use
1-1
RR1
Year built
1920
920 sqft
Owner mailing
West Hartford, CT
Different from property address (absentee owner)
Building

- Style
- Cottage
- Year built
- 1920
- Living area
- 920 sqft · 1.0 story
- Exterior
- Average
Recorded sales
Mar 2, 2015
— PELTIER KEVIN K ET AL
Bk/Pg 0244/1046
Sep 9, 2011
— PELTIER EDWARD + CAROL
Bk/Pg 0232/0914
Jun 11, 2001
— GREENE MATTHEW + MARGARET
Bk/Pg 0179/0746
More on Twin Lakes Road
0 TWIN LAKES ROAD
$3,200 · 0.23 ac
30 TWIN LAKES ROAD
$363,600 · 11.14 ac · Built 1970
38 TWIN LAKES ROAD
$397,860 · 56.2 ac · Built 2006
48 TWIN LAKES ROAD
$2,747,610 · 8.6 ac · Built 1792
58 TWIN LAKES ROAD
$148,000 · 2.69 ac
85 TWIN LAKES ROAD
$456,200 · 1.05 ac · Built 1967
86 TWIN LAKES ROAD
$372,250 · 31 ac · Built 1963
87 TWIN LAKES ROAD
$284,000 · 1 ac · Built 1967