Assessed value
$1,733,000
$514,100 bldg · $1,218,900 land
Acreage
1.02 ac
$1,699,020 / ac
Land use
1-1
RR1
Year built
2002
3,135 sqft
Owner mailing
New York, NY
Different from property address (absentee owner)
Building

- Style
- Cottage
- Year built
- 2002
- Living area
- 3,135 sqft · 112.0 stories
- Exterior
- Wood Shingle
Recorded sales
Aug 24, 2016
— KLIPSTEIN KIMBERLY G
Bk/Pg 0248/1122
Apr 23, 2015
— BARTLETT LORING C
Bk/Pg 0245/0321
Sep 18, 2014
— BARTLETTE RICHARD EST & LORING
Bk/Pg 0243/0874
Apr 18, 2001
— BARTLETT RICHARD M + LORING C
Bk/Pg 0178/0956
More on South Shore Road
26 SOUTH SHORE ROAD
$1,207,300 · 0.41 ac · Built 2011
28 SOUTH SHORE ROAD
$1,118,700 · 0.57 ac · Built 1994
32 SOUTH SHORE ROAD
$1,459,700 · 0.71 ac · Built 2021
36 SOUTH SHORE ROAD
$594,500 · 0.67 ac · Built 1963
42 SOUTH SHORE ROAD
$480,000 · 0.27 ac · Built 1947
46 SOUTH SHORE ROAD
$707,000 · 0.3 ac · Built 1900
52 SOUTH SHORE ROAD
$759,500 · 0.35 ac · Built 1930
56 SOUTH SHORE ROAD
$666,500 · 0.28 ac · Built 1940