Assessed value
$3,321,810
$2,550,900 bldg · $770,910 land
Acreage
21.4 ac
$155,225 / ac
Land use
1-1
RR1V
Year built
1999
8,520 sqft
Owner mailing
Vero Beach, FL
Different from property address (absentee owner)
Building

- Style
- ESTATE
- Year built
- 1999
- Living area
- 8,520 sqft · 134.0 stories
- Exterior
- Wood Shingle
Recorded sales
Aug 10, 2021
— RUBIN STEVEN SURV & KAREN SURV
Bk/Pg 0265/0958
Jul 2, 2013
— FIRST ONE REALTY LIMITED
Bk/Pg 0240/0483
Dec 3, 1996
— GIORDANO RICHARD V
Bk/Pg 0165/0224
More on Porter Street
9 PORTER STREET
$141,800 · 0.12 ac · Built 1880
11 PORTER STREET
$144,200 · 0.12 ac · Built 1929
12 PORTER STREET
$252,300 · 0.69 ac · Built 1900
13 PORTER STREET
$118,200 · 0.15 ac · Built 1880
15 PORTER STREET
$268,900 · 1.11 ac · Built 1830
22 PORTER STREET
$225,000 · 2.9 ac · Built 1888
26 PORTER STREET
$177,900 · 0.71 ac · Built 1949
30 PORTER STREET
$356,200 · 2.23 ac · Built 1900