Assessed value
$1,135,100
$732,500 bldg · $402,600 land
Acreage
3 ac
$378,367 / ac
Land use
1-1
RR1
Year built
1840
4,659 sqft
Owner mailing
Salisbury, CT
Different from property address (absentee owner)
Building

- Style
- Antique
- Year built
- 1840
- Living area
- 4,659 sqft · 2.0 stories
- Exterior
- clapboard
Site characteristics
- Wetlands
- 6% of parcel area
Recorded sales
Apr 13, 2012
— PIKE CATRIONA &
Bk/Pg 0235/0533
Jun 18, 2002
— DIANTONIO GERARD &
Bk/Pg 0185/0303
Sep 17, 1998
— GHOSH AVIJIT
Bk/Pg 0170/0779
More on Main Street
0 MAIN STREET
$496,400 · 40.29 ac
1 MAIN STREET
$291,300 · 1.54 ac · Built 1900
2 MAIN STREET
$320,400 · 0.38 ac · Built 1830
4 MAIN STREET
$481,000 · 0.15 ac · Built 1830
8 MAIN STREET
$1,304,900 · 1 ac · Built 1830
12 MAIN STREET
$772,200 · 0.44 ac · Built 1824
14 MAIN STREET
$924,700 · 0.11 ac · Built 1830
15 MAIN STREET
$388,800 · 0.87 ac · Built 1880