Assessed value
$188,700
$107,200 bldg · $81,500 land
Acreage
1.08 ac
$174,722 / ac
Land use
1-1
R20
Year built
1940
1,368 sqft
Owner mailing
Lakeville, CT
Different from property address (absentee owner)
Building

- Style
- Cape Cod
- Year built
- 1940
- Living area
- 1,368 sqft · 134.0 stories
- Exterior
- Wood Shingle
Recorded sales
Apr 25, 2024
— GAERLAN MARIO G SURV & LARISA P SURV
Bk/Pg 273/41
Nov 29, 1999
— GAERLAN MARIO
Bk/Pg 0174/0859
Apr 17, 1991
— DITTMAR LESLIE G
Bk/Pg 0149/0773
Jan 30, 1991
— PATCHEN EVELYN
Bk/Pg 0149/0366
More on Farnum Road
2 FARNUM ROAD
$151,400 · 0.12 ac · Built 1900
3 FARNUM ROAD
$158,600 · 0.32 ac · Built 1890
10 FARNUM ROAD
$616,000 · 13.17 ac · Built 1988
11--15 FARNUM ROAD
$925,000 · 1.06 ac · Built 1900
16 FARNUM ROAD
$152,700 · 0.41 ac · Built 2004
20 FARNUM ROAD
$183,900 · 0.26 ac · Built 1880
23 FARNUM ROAD
$179,000 · 0.37 ac · Built 1880
24 FARNUM ROAD
$50,500 · 0.86 ac