Assessed value
$294,700
$83,600 bldg · $211,100 land
Acreage
3.12 ac
$94,455 / ac
Land use
1-1
RR1
Year built
1950
1,508 sqft
Owner mailing
Sheffield, MA
Different from property address (absentee owner)
Building

- Style
- Ranch
- Year built
- 1950
- Living area
- 1,508 sqft · 1.0 story
- Exterior
- Wood on Sheath
Site characteristics
- Wetlands
- 41% of parcel area
Recorded sales
Aug 24, 2015
— FAUCHER JEAN
Bk/Pg 0246/0306
Dec 1, 2000
— FAUCHER JEAN + LYNETTE
Bk/Pg 0177/0845
More on Preston Lane
5 PRESTON LANE
$375,300 · 1.35 ac · Built 1980
6 PRESTON LANE
$277,300 · 4.25 ac · Built 1958
26 PRESTON LANE
$201,100 · 1.04 ac
27 PRESTON LANE
$515,600 · 1.9 ac · Built 2004
28 PRESTON LANE
$316,500 · 1.03 ac · Built 1981
29 PRESTON LANE
$512,500 · 1.05 ac · Built 2004
52 PRESTON LANE
$297,900 · 4.08 ac · Built 2024
55 PRESTON LANE
$297,000 · 0.92 ac · Built 1980