Assessed value
$193,000
$79,300 bldg · $113,700 land
Acreage
2.97 ac
$64,983 / ac
Land use
5-1
RR1
Year built
—
Owner mailing
600 LINDLEY ST BRIDGEPORT, CT 06606
Different from property address (absentee owner)
Building
- Style
- Outbuildings
Site characteristics
- Wetlands
- 15% of parcel area
Recorded sales
May 22, 2002
— AQUARION WATER COMPANY
Bk/Pg 0184/1044
Jan 2, 1997
— B H C
Bk/Pg 0165/0394
More on Bunker Hill Road
5 BUNKER HILL ROAD
$907,600 · 3.31 ac · Built 1985
8 BUNKER HILL ROAD
$121,100 · 1.9 ac · Built 1880
9 BUNKER HILL ROAD
$256,700 · 2.46 ac · Built 1985
24 BUNKER HILL ROAD
$281,500 · 2.5 ac · Built 1933
25 BUNKER HILL ROAD
$168,600 · 1.67 ac · Built 1989
27 BUNKER HILL ROAD
$341,100 · 7.01 ac · Built 1930
42 BUNKER HILL ROAD
$595,280 · 9.38 ac · Built 2005
60 BUNKER HILL ROAD
$1,202,400 · 9.01 ac · Built 2018