Assessed value
$133,500
$50,200 bldg · $83,300 land
Acreage
0.56 ac
$238,393 / ac
Land use
1-1
R20
Year built
1956
944 sqft
Owner mailing
Lakeville, CT
Different from property address (absentee owner)
Building

- Style
- Ranch
- Year built
- 1956
- Living area
- 944 sqft · 1.0 story
- Exterior
- clapboard
Recorded sales
Sep 25, 2015
— STEWART KATHRYN
Bk/Pg 0246/0725
Apr 7, 1994
— HICKEY JAMES R
Bk/Pg 0158/0470
More on Lincoln City Road
15+45 LINCOLN CITY ROAD
$4,802,100 · 18.14 ac · Built 1953
18 LINCOLN CITY ROAD
$165,700 · 0.48 ac · Built 1954
26 LINCOLN CITY ROAD
$239,700 · 0.28 ac · Built 1940
32 LINCOLN CITY ROAD
$195,800 · 0.3 ac · Built 1880
36 LINCOLN CITY ROAD
$447,200 · 1.05 ac · Built 1939
46 LINCOLN CITY ROAD
$271,200 · 1.86 ac · Built 1939
52 LINCOLN CITY ROAD
$325,600 · 2.17 ac · Built 1870
62 LINCOLN CITY ROAD
$266,200 · 1.37 ac · Built 1946