Assessed value
$136,000
$49,300 bldg · $86,700 land
Acreage
1.2 ac
$113,333 / ac
Land use
1-1
RR1
Year built
1879
1,397 sqft
Owner mailing
Salisbury, CT
Building

- Style
- Antique
- Year built
- 1879
- Living area
- 1,397 sqft · 112.0 stories
- Exterior
- Wood Shingle
Recorded sales
May 3, 1999
— CURTIS RONALD R
Bk/Pg 0172/0917
More on Taconic Road
0 TACONIC ROAD
$3,360 · 10.67 ac
0 TACONIC ROAD
$3,380 · 27.57 ac
2 TACONIC ROAD
$102,600 · 1.42 ac · Built 1880
16 TACONIC ROAD
$1,222,700 · 6.51 ac · Built 1800
32 TACONIC ROAD
$531,400 · 1.84 ac · Built 1880
56+62 TACONIC ROAD
$2,038,090 · 173.26 ac · Built 1930
100 TACONIC ROAD
$1,153,600 · 7 ac · Built 2017
101 TACONIC ROAD
$1,025,820 · 76.25 ac · Built 1950