Assessed value
$185,800
$105,400 bldg · $80,400 land
Acreage
1 ac
$185,800 / ac
Land use
1-1
R20
Year built
1830
1,241 sqft
Owner mailing
Lakeville, CT
Building

- Style
- Antique
- Year built
- 1830
- Living area
- 1,241 sqft · 112.0 stories
- Exterior
- Average
Recorded sales
Jun 17, 2005
— JOHNSON MICHAEL D
Bk/Pg 0206/0264
May 29, 1991
— CORCORAN WILLIAM + NORMA
Bk/Pg 0149/1003
Dec 30, 1985
— CORCORAN WILLIAM PAUL
Bk/Pg 0135/0179
More on Farnum Road
2 FARNUM ROAD
$151,400 · 0.12 ac · Built 1900
3 FARNUM ROAD
$158,600 · 0.32 ac · Built 1890
10 FARNUM ROAD
$616,000 · 13.17 ac · Built 1988
11--15 FARNUM ROAD
$925,000 · 1.06 ac · Built 1900
16 FARNUM ROAD
$152,700 · 0.41 ac · Built 2004
20 FARNUM ROAD
$183,900 · 0.26 ac · Built 1880
23 FARNUM ROAD
$179,000 · 0.37 ac · Built 1880
24 FARNUM ROAD
$50,500 · 0.86 ac