Assessed value
$162,200
$87,900 bldg · $74,300 land
Acreage
0.57 ac
$284,561 / ac
Land use
1-1
RR1
Year built
1900
1,464 sqft
Owner mailing
Riverside, CT
Different from property address (absentee owner)
Building

- Style
- Antique
- Year built
- 1900
- Living area
- 1,464 sqft · 2.0 stories
- Exterior
- Wood Shingle
Recorded sales
Dec 30, 2020
— CONTE ERIC SURV & JENNIFER SURV
Bk/Pg 0242/0952
Oct 9, 2020
— SWANSON LOUISE
Bk/Pg 0261/0494
Apr 14, 2020
— CONTE BERNARD EST + MARGO EST
Bk/Pg 0259/0197
Apr 14, 2020
— CONTE BERNARD EST + MARGO C
Bk/Pg 0259/0196
Dec 16, 1978
— CONTE BERNARD A + MARGO C
Bk/Pg 0123/0114
More on Farnum Road
2 FARNUM ROAD
$151,400 · 0.12 ac · Built 1900
3 FARNUM ROAD
$158,600 · 0.32 ac · Built 1890
10 FARNUM ROAD
$616,000 · 13.17 ac · Built 1988
11--15 FARNUM ROAD
$925,000 · 1.06 ac · Built 1900
16 FARNUM ROAD
$152,700 · 0.41 ac · Built 2004
20 FARNUM ROAD
$183,900 · 0.26 ac · Built 1880
23 FARNUM ROAD
$179,000 · 0.37 ac · Built 1880
24 FARNUM ROAD
$50,500 · 0.86 ac