Assessed value
$144,400
$78,000 bldg · $66,400 land
Acreage
0.42 ac
$343,810 / ac
Land use
1-1
RR1
Year built
1880
1,522 sqft
Owner mailing
Lakeville, CT
Building

- Style
- Antique
- Year built
- 1880
- Living area
- 1,522 sqft · 2.0 stories
- Exterior
- Wood Shingle
Recorded sales
Dec 2, 2009
— WELLS ALLISON
Bk/Pg 0226/0692
Apr 5, 2001
— CLARK MARY C TST
Bk/Pg 0178/0837
More on Furnace Road
2 FURNACE ROAD
$776,300 · 2.6 ac · Built 1830
8 FURNACE ROAD
$191,700 · 0.98 ac · Built 1925
14 FURNACE ROAD
$169,400 · 0.2 ac · Built 1763
16 FURNACE ROAD
$988,800 · 1.9 ac · Built 1890
17 FURNACE ROAD
$169,800 · 0.65 ac · Built 1902
21 FURNACE ROAD
$186,600 · 0.67 ac · Built 1952
24 FURNACE ROAD
$167,700 · 0.78 ac · Built 1800
27 FURNACE ROAD
$242,800 · 0.71 ac · Built 2020