Assessed value
$191,500
$65,700 bldg · $125,800 land
Acreage
2.08 ac
$92,067 / ac
Land use
1-1
RR1
Year built
1962
1,232 sqft
Owner mailing
Falls Village, CT
Building

- Style
- Ranch
- Year built
- 1962
- Living area
- 1,232 sqft · 1.0 story
- Exterior
- Wood Shingle
Site characteristics
- Wetlands
- 12% of parcel area
Recorded sales
Jan 25, 1991
— CLARK DAVID L + GAIL L
Bk/Pg 0149/0349
Feb 26, 1964
— SMITH MAURICE & BARBARA
Bk/Pg 0088/0167
More on Sugar Hill Road
2 SUGAR HILL ROAD
$159,300 · 0.33 ac · Built 1848
4 SUGAR HILL ROAD
$165,100 · 0.32 ac · Built 1848
6 SUGAR HILL ROAD
$219,400 · 0.28 ac · Built 1847
8 SUGAR HILL ROAD
$166,300 · 0.25 ac · Built 1939
10 SUGAR HILL ROAD
$265,100 · 5.26 ac · Built 1860
12 SUGAR HILL ROAD
$323,100 · 0.34 ac · Built 1860
14 SUGAR HILL ROAD
$147,300 · 0.5 ac · Built 1930
15 SUGAR HILL ROAD
$160,200 · 1.1 ac · Built 1930