Assessed value
$742,400
$413,500 bldg · $328,900 land
Acreage
5.46 ac
$135,971 / ac
Land use
1-1
RR1
Year built
1900
2,499 sqft
Owner mailing
Salisbury, CT
Building

- Style
- Antique
- Year built
- 1900
- Living area
- 2,499 sqft · 1.0 story
- Exterior
- Stucco on Wood
Site characteristics
- Wetlands
- 0% of parcel area
Recorded sales
Apr 1, 2010
— CAVELL WILLIAM & SWANSON JUDY
Bk/Pg 0227/0619
Oct 29, 1999
— CAVELL WILLIAM & SWANSON JUDITH
Bk/Pg 0174/0635
More on Taconic Road
0 TACONIC ROAD
$3,360 · 10.67 ac
0 TACONIC ROAD
$3,380 · 27.57 ac
2 TACONIC ROAD
$102,600 · 1.42 ac · Built 1880
16 TACONIC ROAD
$1,222,700 · 6.51 ac · Built 1800
32 TACONIC ROAD
$531,400 · 1.84 ac · Built 1880
56+62 TACONIC ROAD
$2,038,090 · 173.26 ac · Built 1930
100 TACONIC ROAD
$1,153,600 · 7 ac · Built 2017
101 TACONIC ROAD
$1,025,820 · 76.25 ac · Built 1950