Assessed value
$2,742,400
$1,815,100 bldg · $927,300 land
Acreage
25.02 ac
$109,608 / ac
Land use
1-1
RR1
Year built
2005
5,174 sqft
Owner mailing
New York, NY
Different from property address (absentee owner)
Building

- Style
- Colonial
- Year built
- 2005
- Living area
- 5,174 sqft · 112.0 stories
- Exterior
- Clapboard
Recorded sales
May 17, 2006
— SHEPARDSON ROBERT &
Bk/Pg 0210/0956
Apr 30, 2002
— AVONRIDGE INC
Bk/Pg 0184/0678
Jul 13, 1984
— BUSHNELL NANCY S
Bk/Pg 0131/0568
More on Weatogue Road
10 WEATOGUE ROAD
$357,600 · 2 ac · Built 1965
13 WEATOGUE ROAD
$392,100 · 5 ac · Built 1870
20 WEATOGUE ROAD
$440,800 · 1.64 ac · Built 1979
28 WEATOGUE ROAD
$444,100 · 4.85 ac · Built 1940
33 WEATOGUE ROAD
$1,300,870 · 42.38 ac · Built 1970
34 WEATOGUE ROAD
$98,510 · 21.57 ac
49 WEATOGUE ROAD
$453,100 · 7 ac · Built 1900
51 WEATOGUE ROAD
$422,550 · 26.18 ac · Built 1986