Assessed value
$341,400
$169,700 bldg · $171,700 land
Acreage
1.15 ac
$296,870 / ac
Land use
1-1
RR1
Year built
1813
2,888 sqft
Owner mailing
PO BOX 1868 LAKEVILLE, CT 06039
Different from property address (absentee owner)
Building

- Style
- Antique
- Year built
- 1813
- Living area
- 2,888 sqft · 112.0 stories
- Exterior
- clapboard
Recorded sales
Aug 18, 2011
— SALISBURY BANK & TRUST TRUSTEE
Bk/Pg 0232/0759
Jul 16, 1996
— SALISBURY BANK & TRUST TRUSTEE &
Bk/Pg 0164/0300
More on Main Street
0 MAIN STREET
$496,400 · 40.29 ac
1 MAIN STREET
$291,300 · 1.54 ac · Built 1900
2 MAIN STREET
$320,400 · 0.38 ac · Built 1830
4 MAIN STREET
$481,000 · 0.15 ac · Built 1830
8 MAIN STREET
$1,304,900 · 1 ac · Built 1830
12 MAIN STREET
$772,200 · 0.44 ac · Built 1824
14 MAIN STREET
$924,700 · 0.11 ac · Built 1830
15 MAIN STREET
$388,800 · 0.87 ac · Built 1880