Assessed value
$44,700
$44,700 land
Acreage
3.19 ac
$14,013 / ac
Land use
5-1
RR1
Year built
—
Owner mailing
Lakeville, CT
Different from property address (absentee owner)
Building
- Style
- VACANT
Recorded sales
Jun 28, 2012
— WESTSMITH LYN
Bk/Pg 0236/0415
Jun 22, 2012
— WESTSMITH LYN ET AL
Bk/Pg 0236/0286
Apr 15, 2004
— SALISBURY B & T TRUSTEES
Bk/Pg 0199/0118
Feb 14, 1984
— WESTSMITH ANITA
Bk/Pg 130 522/0
More on Covered Bridge Road
13 COVERED BRIDGE ROAD
$657,700 · 1.59 ac · Built 1880
16 COVERED BRIDGE ROAD
$473,800 · 1 ac · Built 1967
23 COVERED BRIDGE ROAD
$1,171,300 · 6.07 ac · Built 2002
26 COVERED BRIDGE ROAD
$354,900 · 1.99 ac · Built 1964
27 COVERED BRIDGE ROAD
$548,900 · 2.71 ac · Built 1969
38 COVERED BRIDGE ROAD
$307,400 · 1.6 ac · Built 1967
47 COVERED BRIDGE ROAD
$882,400 · 7.49 ac · Built 1965
48 COVERED BRIDGE ROAD
$434,800 · 2.15 ac · Built 1973