Assessed value
$202,100
$82,000 bldg · $120,100 land
Acreage
0.57 ac
$354,561 / ac
Land use
1-1
RR1
Year built
1930
1,572 sqft
Owner mailing
Salisbury, CT
Different from property address (absentee owner)
Building

- Style
- Cape Cod
- Year built
- 1930
- Living area
- 1,572 sqft · 134.0 stories
- Exterior
- Aluminum Sidin
Recorded sales
Jan 5, 2012
— TIEDEMANN MEREDITH
Bk/Pg 0234/0173
Jun 1, 2010
— TIEDMAN THOMAS & MEREDITH
Bk/Pg 0228/0149
May 16, 1989
— VINCENT GEORGE G & VIRGINIA
Bk/Pg 0145/0219
More on Main Street
0 MAIN STREET
$496,400 · 40.29 ac
1 MAIN STREET
$291,300 · 1.54 ac · Built 1900
2 MAIN STREET
$320,400 · 0.38 ac · Built 1830
4 MAIN STREET
$481,000 · 0.15 ac · Built 1830
8 MAIN STREET
$1,304,900 · 1 ac · Built 1830
12 MAIN STREET
$772,200 · 0.44 ac · Built 1824
14 MAIN STREET
$924,700 · 0.11 ac · Built 1830
15 MAIN STREET
$388,800 · 0.87 ac · Built 1880