Assessed value
$100,700
$23,400 bldg · $77,300 land
Acreage
1.4 ac
$71,929 / ac
Land use
1-1
R20
Year built
1840
1,267 sqft
Owner mailing
Lakeville, CT
Different from property address (absentee owner)
Building

- Style
- Antique
- Year built
- 1840
- Living area
- 1,267 sqft · 134.0 stories
- Exterior
- clapboard
Recorded sales
Dec 28, 2004
— HERRON JOSEPH W
Bk/Pg 0203/0387
Sep 18, 1990
— HERRON ANNA L
Bk/Pg 0148/0663
More on Farnum Road
2 FARNUM ROAD
$151,400 · 0.12 ac · Built 1900
3 FARNUM ROAD
$158,600 · 0.32 ac · Built 1890
10 FARNUM ROAD
$616,000 · 13.17 ac · Built 1988
11--15 FARNUM ROAD
$925,000 · 1.06 ac · Built 1900
16 FARNUM ROAD
$152,700 · 0.41 ac · Built 2004
20 FARNUM ROAD
$183,900 · 0.26 ac · Built 1880
23 FARNUM ROAD
$179,000 · 0.37 ac · Built 1880
24 FARNUM ROAD
$50,500 · 0.86 ac