Assessed value
$869,100
$395,600 bldg · $473,500 land
Acreage
15.42 ac
$56,362 / ac
Land use
1-1
RR1
Year built
1815
2,676 sqft
Owner mailing
Salisbury, CT
Different from property address (absentee owner)
Building

- Style
- Antique
- Year built
- 1815
- Living area
- 2,676 sqft · 2.0 stories
- Exterior
- clapboard
Site characteristics
- Wetlands
- 1% of parcel area
Recorded sales
May 8, 2025
— HEWAT CRISTOPHER
Bk/Pg 275/369
Mar 27, 2025
— VARET ELIZABETH
Bk/Pg 275/11
Oct 19, 1993
— VARET MICHAEL A + ELIZABETH
Bk/Pg 0156/1026
More on Selleck Hill Road
7 SELLECK HILL ROAD
$362,200 · 2.42 ac · Built 1832
30 SELLECK HILL ROAD
$103,700 · Built 2002
33 SELLECK HILL ROAD
$255,100 · 5.74 ac · Built 1880
50+56 SELLECK HILL ROAD
$1,606,300 · 24.17 ac · Built 1983
55 SELLECK HILL ROAD
$366,440 · 34.26 ac · Built 1802
65 SELLECK HILL ROAD
$931,400 · 5.32 ac · Built 1880
69 SELLECK HILL ROAD
$505,300 · 0.45 ac · Built 1854
70 SELLECK HILL ROAD
$2,782,480 · 64.02 ac · Built 2000