Assessed value
$367,700
$109,200 bldg · $258,500 land
Acreage
7.72 ac
$47,630 / ac
Land use
1-1
RR1/MR
Year built
1971
910 sqft
Owner mailing
Salisbury, CT
Building

- Style
- Cottage
- Year built
- 1971
- Living area
- 910 sqft · 1.0 story
- Exterior
- Average
Site characteristics
- Protected open space
- Mount Riga State Park Scenic ReserveState
Recorded sales
Oct 14, 2009
— REID DARIN & KATHARINE
Bk/Pg 0226/0084
Nov 12, 1999
— BONHOTEL EARL + SHEILA D
Bk/Pg 0174/0751
More on Westmount Road
1 WESTMOUNT ROAD
$557,600 · 1.87 ac · Built 1978
9 WESTMOUNT ROAD
$370,000 · 2.02 ac · Built 1971
11 WESTMOUNT ROAD
$323,000 · 1.7 ac · Built 1998
13 WESTMOUNT ROAD
$898,900 · 3.82 ac · Built 2002
16 WESTMOUNT ROAD
$1,040,300 · 10 ac · Built 1971
25 WESTMOUNT ROAD
$258,530 · 12.54 ac · Built 2003
33 WESTMOUNT ROAD
$539,400 · 3.77 ac · Built 1983
34 WESTMOUNT ROAD
$369,900 · 4.5 ac · Built 1973