Assessed value
$1,485,000
$1,089,300 bldg · $395,700 land
Acreage
9.86 ac
$150,609 / ac
Land use
1-1
RR1
Year built
1890
2,015 sqft
Owner mailing
New York, NY
Different from property address (absentee owner)
Building

- Style
- Antique
- Year built
- 1890
- Living area
- 2,015 sqft · 2.0 stories
- Exterior
- clapboard
Site characteristics
- Wetlands
- 20% of parcel area
Recorded sales
Mar 4, 1997
— STRAUBER RACHEL L S
Bk/Pg 0165/0850
Jan 6, 1993
— STRAUBER DONALD & RACHEL
Bk/Pg 0154/0288
Nov 18, 1986
— STRAUBER DONALD & RACHEL
Bk/Pg 0137/0689
More on Taconic Road
0 TACONIC ROAD
$3,360 · 10.67 ac
0 TACONIC ROAD
$3,380 · 27.57 ac
2 TACONIC ROAD
$102,600 · 1.42 ac · Built 1880
16 TACONIC ROAD
$1,222,700 · 6.51 ac · Built 1800
32 TACONIC ROAD
$531,400 · 1.84 ac · Built 1880
56+62 TACONIC ROAD
$2,038,090 · 173.26 ac · Built 1930
100 TACONIC ROAD
$1,153,600 · 7 ac · Built 2017
101 TACONIC ROAD
$1,025,820 · 76.25 ac · Built 1950