Assessed value
$528,100
$174,700 bldg · $353,400 land
Acreage
1.29 ac
$409,380 / ac
Land use
1-1
RR1
Year built
1953
1,605 sqft
Owner mailing
11 INTERLAKEN ROAD LAKEVILLE, CT 06039
Different from property address (absentee owner)
Building

- Style
- Cape Cod
- Year built
- 1953
- Living area
- 1,605 sqft · 112.0 stories
- Exterior
- clapboard
Recorded sales
Jul 27, 2018
— HOTCHKISS SCHOOL
Bk/Pg 0254/0678
Dec 13, 2002
— ARCHER MARY P
Bk/Pg 0188/0723
Jun 7, 2001
— STRASEN ALLEN
Bk/Pg 0179/0656
Sep 29, 1980
— MCMILLEN FOSTER
Bk/Pg 0125/0437
More on Sharon Road
0 SHARON ROAD
$3,200 · 1.83 ac
6 SHARON ROAD
$602,700 · 6.8 ac · Built 1900
10 SHARON ROAD
$594,200 · 0.79 ac · Built 1972
24 SHARON ROAD
$299,500 · 0.36 ac · Built 1870
27 SHARON ROAD
$182,800 · 0.21 ac · Built 1849
28 SHARON ROAD
$238,200 · 0.18 ac · Built 1700
30 SHARON ROAD
$141,800 · 0.2 ac · Built 1900
31 SHARON ROAD
$1,000,500 · 1.38 ac · Built 1880