Assessed value
$659,800
$405,200 bldg · $254,600 land
Acreage
6.12 ac
$107,810 / ac
Land use
1-1
RR1
Year built
1989
2,261 sqft
Owner mailing
37 RIVERIDE DRIVE 1AB NEW YORK, NY 10023
Different from property address (absentee owner)
Building

- Style
- Modern/Contemp
- Year built
- 1989
- Living area
- 2,261 sqft · 1.0 story
- Exterior
- Vertical
Site characteristics
- Wetlands
- 12% of parcel area
Recorded sales
Jun 25, 2020
— ROSENLICHT TYLER TR &
Bk/Pg 0260/0166
May 28, 2020
— SPIEGEL MARIANNE TR + PETER TR
Bk/Pg 0259/0748
Nov 3, 2004
— SPIEGEL MARIANNE + PETER
Bk/Pg 0202/0657
Jul 10, 1987
— SPIEGEL DANIEL EST
Bk/Pg 0140/0108
More on Twin Lakes Road
0 TWIN LAKES ROAD
$3,200 · 0.23 ac
30 TWIN LAKES ROAD
$363,600 · 11.14 ac · Built 1970
38 TWIN LAKES ROAD
$397,860 · 56.2 ac · Built 2006
48 TWIN LAKES ROAD
$2,747,610 · 8.6 ac · Built 1792
58 TWIN LAKES ROAD
$148,000 · 2.69 ac
85 TWIN LAKES ROAD
$456,200 · 1.05 ac · Built 1967
86 TWIN LAKES ROAD
$372,250 · 31 ac · Built 1963
87 TWIN LAKES ROAD
$284,000 · 1 ac · Built 1967