Assessed value
$135,700
$50,600 bldg · $85,100 land
Acreage
0.07 ac
$1,938,571 / ac
Land use
1-1
RR1V
Year built
1977
982 sqft
Owner mailing
Norfolk, CT
Different from property address (absentee owner)
Building
- Style
- Traditional
- Year built
- 1977
- Living area
- 982 sqft · 112.0 stories
- Exterior
- Average
Recorded sales
Apr 11, 2025
— DURR CHARLOTTE
Bk/Pg 275/169
Aug 7, 2023
— KRIZMAN SCOTT EST
Bk/Pg 271/652
Aug 16, 2022
— KRIZMAN SANDRA TR & SCOTT TR
Bk/Pg 269/467+
May 13, 2016
— KRIZMAN SCOTT & SANDRA
Bk/Pg 0248/0117
Jun 4, 2008
— KRIZMAN KAREN &
Bk/Pg 0219/1053
More on Fowler Street
1 FOWLER STREET
$129,700 · 0.25 ac · Built 1900
5 FOWLER STREET
$114,100 · Built 1900
8 FOWLER STREET
$150,800 · 0.24 ac · Built 1900
11 FOWLER STREET
$162,100 · 0.43 ac · Built 1900
12 FOWLER STREET
$293,000 · 0.32 ac · Built 1925
21 FOWLER STREET
$111,100 · 0.06 ac · Built 1977
23 FOWLER STREET
$104,900 · 0.04 ac · Built 1977
25 FOWLER STREET
$127,100 · 0.04 ac · Built 1977