Assessed value
$108,100
$40,900 bldg · $67,200 land
Acreage
0.28 ac
$386,071 / ac
Land use
1-1
R20
Year built
1900
1,216 sqft
Owner mailing
Canaan, CT
Different from property address (absentee owner)
Building

- Style
- Cape Cod
- Year built
- 1900
- Living area
- 1,216 sqft · 1.0 story
- Exterior
- clapboard
Recorded sales
Aug 25, 2023
— SOLAN RICHARD J
Bk/Pg 271/815
Oct 26, 2022
— SOLAN RONALD M EST
Bk/Pg 269/885
Nov 16, 2010
— SOLAN RONALD M
Bk/Pg 0230/0081
May 12, 1988
— SOLAN RONALD M ( MARY L/U)
Bk/Pg 0142/0592
More on Porter Street
9 PORTER STREET
$141,800 · 0.12 ac · Built 1880
11 PORTER STREET
$144,200 · 0.12 ac · Built 1929
12 PORTER STREET
$252,300 · 0.69 ac · Built 1900
13 PORTER STREET
$118,200 · 0.15 ac · Built 1880
15 PORTER STREET
$268,900 · 1.11 ac · Built 1830
22 PORTER STREET
$225,000 · 2.9 ac · Built 1888
26 PORTER STREET
$177,900 · 0.71 ac · Built 1949
30 PORTER STREET
$356,200 · 2.23 ac · Built 1900