Assessed value
$1,557,200
$456,800 bldg · $1,100,400 land
Acreage
268.22 ac
$5,806 / ac
Land use
1-1
RR1
Year built
1900
2,075 sqft
Owner mailing
11 INTERLAKEN RD LAKEVILLE, CT 06039
Different from property address (absentee owner)
Building

- Style
- GAR/APT
- Year built
- 1900
- Living area
- 2,075 sqft · 2.0 stories
- Exterior
- clapboard
Recorded sales
Jul 15, 2010
— HOTCHKISS SCHOOL
Bk/Pg 0228/0600
Oct 25, 2007
— ANSALJARO LLC
Bk/Pg 0217/0518
Jan 5, 2007
— BLUM JOHN R H & JEANNE C
Bk/Pg 0213/0962
Sep 29, 1977
— BLUM JOHN R H + JEANNE C
Bk/Pg 0121/0235
More on Sharon Road
0 SHARON ROAD
$3,200 · 1.83 ac
6 SHARON ROAD
$602,700 · 6.8 ac · Built 1900
10 SHARON ROAD
$594,200 · 0.79 ac · Built 1972
24 SHARON ROAD
$299,500 · 0.36 ac · Built 1870
27 SHARON ROAD
$182,800 · 0.21 ac · Built 1849
28 SHARON ROAD
$238,200 · 0.18 ac · Built 1700
30 SHARON ROAD
$141,800 · 0.2 ac · Built 1900
31 SHARON ROAD
$1,000,500 · 1.38 ac · Built 1880