Assessed value
$774,000
$243,100 bldg · $530,900 land
Acreage
0.52 ac
$1,488,462 / ac
Land use
1-1
LA
Year built
1950
2,043 sqft
Owner mailing
Greenwich, CT
Different from property address (absentee owner)
Building

- Style
- Cottage
- Year built
- 1950
- Living area
- 2,043 sqft · 2.0 stories
- Exterior
- clapboard
Site characteristics
- Wetlands
- 2% of parcel area
Recorded sales
May 1, 2019
— OHAGAN BRIAN R
Bk/Pg 0256/0697
Aug 22, 2012
— 117 SHARON RD LLC
Bk/Pg 0236/1124
Jan 8, 1999
— SHAPIRO IRA &
Bk/Pg 0171/0819
More on Sharon Road
0 SHARON ROAD
$3,200 · 1.83 ac
6 SHARON ROAD
$602,700 · 6.8 ac · Built 1900
10 SHARON ROAD
$594,200 · 0.79 ac · Built 1972
24 SHARON ROAD
$299,500 · 0.36 ac · Built 1870
27 SHARON ROAD
$182,800 · 0.21 ac · Built 1849
28 SHARON ROAD
$238,200 · 0.18 ac · Built 1700
30 SHARON ROAD
$141,800 · 0.2 ac · Built 1900
31 SHARON ROAD
$1,000,500 · 1.38 ac · Built 1880