Assessed value
$876,600
$495,800 bldg · $380,800 land
Acreage
8.16 ac
$107,426 / ac
Land use
1-1
RR1
Year built
1958
6,647 sqft
Owner mailing
Naples, FL
Different from property address (absentee owner)
Building

- Style
- Cottage
- Year built
- 1958
- Living area
- 6,647 sqft · 1.0 story
- Exterior
- brick/stone
Site characteristics
- Protected open space
- UnknownLand Trust
Recorded sales
Mar 20, 2024
— NEWCOMB JONATHAN SURV & DEBORAH SURV
Bk/Pg 272/1001
Feb 19, 2015
— HERRMANN STAR
Bk/Pg 0244/1004
Aug 13, 2014
— HERRMANN EDWARD + STAR
Bk/Pg 0243/0712
Aug 21, 1996
— HERRMANN EDWARD
Bk/Pg 0164/0635
More on Main Street
0 MAIN STREET
$496,400 · 40.29 ac
1 MAIN STREET
$291,300 · 1.54 ac · Built 1900
2 MAIN STREET
$320,400 · 0.38 ac · Built 1830
4 MAIN STREET
$481,000 · 0.15 ac · Built 1830
8 MAIN STREET
$1,304,900 · 1 ac · Built 1830
12 MAIN STREET
$772,200 · 0.44 ac · Built 1824
14 MAIN STREET
$924,700 · 0.11 ac · Built 1830
15 MAIN STREET
$388,800 · 0.87 ac · Built 1880