Assessed value
$3,154,260
$1,778,700 bldg · $1,375,560 land
Acreage
83.78 ac
$37,649 / ac
Land use
1-1
RR1
Year built
1960
6,143 sqft
Owner mailing
345 SHARON ROAD LAKEVILLE, CT 06039
Different from property address (absentee owner)
Building

- Style
- ESTATE
- Year built
- 1960
- Living area
- 6,143 sqft · 112.0 stories
- Exterior
- clapboard
Site characteristics
- Wetlands
- 0% of parcel area
Recorded sales
Jan 29, 2025
— WELD ERIC TRUSTEE
Bk/Pg 274/862
Jan 17, 2023
— SCHWARZ RAE PAIGE
Bk/Pg 270/376
Jun 28, 1991
— SCHWARZ RAE PAIGE + H MARSHALL
Bk/Pg 0150/0228
May 11, 1957
— SEXTON DORRANCE & MARJORIE
Bk/Pg 0077/0349
More on Sharon Road
0 SHARON ROAD
$3,200 · 1.83 ac
6 SHARON ROAD
$602,700 · 6.8 ac · Built 1900
10 SHARON ROAD
$594,200 · 0.79 ac · Built 1972
24 SHARON ROAD
$299,500 · 0.36 ac · Built 1870
27 SHARON ROAD
$182,800 · 0.21 ac · Built 1849
28 SHARON ROAD
$238,200 · 0.18 ac · Built 1700
30 SHARON ROAD
$141,800 · 0.2 ac · Built 1900
31 SHARON ROAD
$1,000,500 · 1.38 ac · Built 1880