Parcel · Map 12 · Lot 17
77 SUGAR HILL ROAD
Owner: SCHAELCHLI TRUDY SURV; HERMAN SAMUEL SURV & IRIS SURV
Assessed value
$134,500
$19,200 bldg · $115,300 land
Acreage
4.83 ac
$27,847 / ac
Land use
1-1
RR1
Year built
1820
1,602 sqft
Owner mailing
Millerton, NY
Different from property address (absentee owner)
Building

- Style
- barn style
- Year built
- 1820
- Living area
- 1,602 sqft · 2.0 stories
- Exterior
- Board & Batten
Recorded sales
Feb 8, 2023
— SCHAELCHLI TRUDY SURV
Bk/Pg 270/601
Aug 9, 2019
— SCHAELCHLI TRUDY E SURV &
Bk/Pg 0257/0286
Jan 3, 2000
— SCHAELCHLI TRUDI
Bk/Pg 0175/0098
May 19, 1978
— HERMANN CARL & SCHAELCHLI TRUDY
Bk/Pg 0122/0061
More on Sugar Hill Road
2 SUGAR HILL ROAD
$159,300 · 0.33 ac · Built 1848
4 SUGAR HILL ROAD
$165,100 · 0.32 ac · Built 1848
6 SUGAR HILL ROAD
$219,400 · 0.28 ac · Built 1847
8 SUGAR HILL ROAD
$166,300 · 0.25 ac · Built 1939
10 SUGAR HILL ROAD
$265,100 · 5.26 ac · Built 1860
12 SUGAR HILL ROAD
$323,100 · 0.34 ac · Built 1860
14 SUGAR HILL ROAD
$147,300 · 0.5 ac · Built 1930
15 SUGAR HILL ROAD
$160,200 · 1.1 ac · Built 1930