Assessed value
$632,300
$408,200 bldg · $224,100 land
Acreage
0.08 ac
$7,903,750 / ac
Land use
2-1C
C20
Year built
1900
3,095 sqft
Owner mailing
P O BOX 1868 LAKEVILLE, CT 06039
Different from property address (absentee owner)
Building

- Style
- Office/Apt
- Year built
- 1900
- Living area
- 3,095 sqft · 2.0 stories
- Exterior
- clapboard
- Heat
- Hot Water · Oil
Recorded sales
Oct 29, 1962
— SALISBURY BANK + TRUST C0
Bk/Pg 0085/0280
More on Main Street
0 MAIN STREET
$496,400 · 40.29 ac
1 MAIN STREET
$291,300 · 1.54 ac · Built 1900
2 MAIN STREET
$320,400 · 0.38 ac · Built 1830
4 MAIN STREET
$481,000 · 0.15 ac · Built 1830
8 MAIN STREET
$1,304,900 · 1 ac · Built 1830
12 MAIN STREET
$772,200 · 0.44 ac · Built 1824
14 MAIN STREET
$924,700 · 0.11 ac · Built 1830
15 MAIN STREET
$388,800 · 0.87 ac · Built 1880