Assessed value
$968,400
$56,500 bldg · $911,900 land
Acreage
1.62 ac
$597,778 / ac
Land use
1-1
RR1
Year built
1900
1,776 sqft
Owner mailing
Housatonic, MA
Different from property address (absentee owner)
Building

- Style
- OLD STYLE
- Year built
- 1900
- Living area
- 1,776 sqft · 2.0 stories
- Exterior
- clapboard
Recorded sales
May 11, 2023
— HALFNIGHT ROBIN ET AL
Bk/Pg 270/1136
Mar 1, 2022
— RUSSO JOAN ESTATE ET AL
Bk/Pg 0267/1020
Jun 18, 2021
— RUSSO JOAN ESTATE ET AL
Bk/Pg 0265/0196
Apr 24, 2000
— RUSSO JOAN W ET AL
Bk/Pg 0175/1020
Jul 23, 1999
— DAVIES, RUSSO, HALFNIGHT ET AL
Bk/Pg 173/924
More on South Shore Road
26 SOUTH SHORE ROAD
$1,207,300 · 0.41 ac · Built 2011
28 SOUTH SHORE ROAD
$1,118,700 · 0.57 ac · Built 1994
32 SOUTH SHORE ROAD
$1,459,700 · 0.71 ac · Built 2021
36 SOUTH SHORE ROAD
$594,500 · 0.67 ac · Built 1963
42 SOUTH SHORE ROAD
$480,000 · 0.27 ac · Built 1947
46 SOUTH SHORE ROAD
$707,000 · 0.3 ac · Built 1900
52 SOUTH SHORE ROAD
$759,500 · 0.35 ac · Built 1930
56 SOUTH SHORE ROAD
$666,500 · 0.28 ac · Built 1940