Assessed value
$295,500
$180,300 bldg · $115,200 land
Acreage
0.39 ac
$757,692 / ac
Land use
2-1C
C20
Year built
1920
3,888 sqft
Owner mailing
PO BOX 230 LAKEVILLE, CT 06039-0230
Different from property address (absentee owner)
Building

- Style
- Office/Apt
- Year built
- 1920
- Living area
- 3,888 sqft · 2.0 stories
- Exterior
- clapboard
- Heat
- Forced Air-Duc · Oil
Recorded sales
Jul 8, 2004
— 557 TWIN LAKES ROAD LLC
Bk/Pg 0200/0763
Nov 9, 1978
— ROSS GARY
Bk/Pg 0143/0903
More on Twin Lakes Road
0 TWIN LAKES ROAD
$3,200 · 0.23 ac
30 TWIN LAKES ROAD
$363,600 · 11.14 ac · Built 1970
38 TWIN LAKES ROAD
$397,860 · 56.2 ac · Built 2006
48 TWIN LAKES ROAD
$2,747,610 · 8.6 ac · Built 1792
58 TWIN LAKES ROAD
$148,000 · 2.69 ac
85 TWIN LAKES ROAD
$456,200 · 1.05 ac · Built 1967
86 TWIN LAKES ROAD
$372,250 · 31 ac · Built 1963
87 TWIN LAKES ROAD
$284,000 · 1 ac · Built 1967