Assessed value
$1,137,700
$188,500 bldg · $949,200 land
Acreage
56.25 ac
$20,226 / ac
Land use
1-1
RR1/R20
Year built
1982
2,250 sqft
Owner mailing
11 GREENRIDGE LANE WEST HARTFORD, CT 06107
Different from property address (absentee owner)
Building

- Style
- Cottage
- Year built
- 1982
- Living area
- 2,250 sqft · 1.0 story
- Exterior
- Wood Shingle
Site characteristics
- Wetlands
- 10% of parcel area
Recorded sales
Mar 19, 2007
— LAKEVILLE QUARRY LLC
Bk/Pg 0214/0621
Jul 17, 1985
— ROSENTHAL ARTHUR J
Bk/Pg 0133/0984
More on Main Street
0 MAIN STREET
$496,400 · 40.29 ac
1 MAIN STREET
$291,300 · 1.54 ac · Built 1900
2 MAIN STREET
$320,400 · 0.38 ac · Built 1830
4 MAIN STREET
$481,000 · 0.15 ac · Built 1830
8 MAIN STREET
$1,304,900 · 1 ac · Built 1830
12 MAIN STREET
$772,200 · 0.44 ac · Built 1824
14 MAIN STREET
$924,700 · 0.11 ac · Built 1830
15 MAIN STREET
$388,800 · 0.87 ac · Built 1880