Assessed value
$243,100
$96,100 bldg · $147,000 land
Acreage
1.24 ac
$196,048 / ac
Land use
1-1
RR1/C20
Year built
1972
960 sqft
Owner mailing
Salisbury, CT
Building

- Style
- Raised Ranch
- Year built
- 1972
- Living area
- 960 sqft · 1.0 story
- Exterior
- clapboard
Recorded sales
Jul 27, 2004
— BIBRO STEFAN + KAREN
Bk/Pg 0200/1070
Feb 22, 1972
— RORABACK ROBERT D + BARBARA R
Bk/Pg 108 61/0
More on Taconic Road
0 TACONIC ROAD
$3,360 · 10.67 ac
0 TACONIC ROAD
$3,380 · 27.57 ac
2 TACONIC ROAD
$102,600 · 1.42 ac · Built 1880
16 TACONIC ROAD
$1,222,700 · 6.51 ac · Built 1800
32 TACONIC ROAD
$531,400 · 1.84 ac · Built 1880
56+62 TACONIC ROAD
$2,038,090 · 173.26 ac · Built 1930
100 TACONIC ROAD
$1,153,600 · 7 ac · Built 2017
101 TACONIC ROAD
$1,025,820 · 76.25 ac · Built 1950