Assessed value
$198,300
$83,400 bldg · $114,900 land
Acreage
0.54 ac
$367,222 / ac
Land use
1-1
R20
Year built
1955
1,878 sqft
Owner mailing
Lakeville, CT
Different from property address (absentee owner)
Building

- Style
- Ranch
- Year built
- 1955
- Living area
- 1,878 sqft · 1.0 story
- Exterior
- Aluminum Sidin
Recorded sales
Jul 15, 1964
— ROMEO FREDERICK J JR +
Bk/Pg 0088/0470
More on Lakeview Avenue
4 LAKEVIEW AVENUE
$557,400 · 1.12 ac · Built 1897
5 LAKEVIEW AVENUE
$487,500 · 1.15 ac · Built 1890
9 LAKEVIEW AVENUE
$623,700 · 0.5 ac · Built 1907
14 LAKEVIEW AVENUE
$235,800 · 0.5 ac · Built 1973
15 LAKEVIEW AVENUE
$417,800 · 0.7 ac · Built 1900
18 LAKEVIEW AVENUE
$563,200 · 0.5 ac · Built 1973
21 LAKEVIEW AVENUE
$360,800 · 0.7 ac · Built 1900
24 LAKEVIEW AVENUE
$217,600 · 0.52 ac · Built 1954