Assessed value
$1,255,200
$789,100 bldg · $466,100 land
Acreage
5.77 ac
$217,539 / ac
Land use
1-1
RR1
Year built
2016
3,637 sqft
Owner mailing
New York, NY
Different from property address (absentee owner)
Building

- Style
- Modern/Contemp
- Year built
- 2016
- Living area
- 3,637 sqft · 1.0 story
- Exterior
- clapboard
Recorded sales
May 29, 2014
— SCHER PAULA &
Bk/Pg 0243/0067
Jan 14, 2014
— REID CHARLOTTE &
Bk/Pg 0242/0088
Aug 20, 2013
— REID ROBERT B EST
Bk/Pg 0240/1129
Jun 25, 2004
— REID ROBERT B
Bk/Pg 0200/0475
Jan 30, 1973
— REID ROBERT B + INGALILL
Bk/Pg 0111/0078
More on Hemlock Lane
3 HEMLOCK LANE
$315,700 · 3.08 ac · Built 1970
4 HEMLOCK LANE
$164,600 · 1.31 ac · Built 1968
19 HEMLOCK LANE
$536,300 · 3.18 ac · Built 1988
24 HEMLOCK LANE
$1,367,100 · 4.34 ac · Built 2007
25 HEMLOCK LANE
$396,500 · 2.63 ac · Built 1981
30 HEMLOCK LANE
$537,400 · 4.54 ac · Built 1974
36 HEMLOCK LANE
$703,000 · 3.72 ac · Built 1989
HEMLOCK LANE
$54,200 · 3.09 ac